Svátek má: Evžénie

Zprávy

Velikost textu:

LZ: Udělat z Ruska nepřítele se Západ dopustil „osudové chyby"!

LZ: Udělat z Ruska nepřítele se Západ dopustil „osudové chyby"!

S obrovským územím „obklopeném potenciálními nepřáteli" je Rusko mnohem zranitelnější vůči Spojeným státům na jeho kontinentu, napsal švýcarský list Luzerner Zeitung.

Ilustrační foto
11. února 2018 - 04:20

Kromě toho se Rusko více než jednou stalo „obětí expanzivní politiky" a „tato zkušenost" musí být respektována, tvrdí německá expertka na Rusko Gabriele Krone-Schmalzová.

„Západ je dobrý, Putinovo Rusko je nepřítel." Nicméně, bývalá korespondentka německého televizního kanálu Das Erste a expertka na Rusko Gabriele Krone-Schmalzová považuje tento pohled za „fatální chybu“ vedoucí „nebezpečnému rozporu“, uvedl Luzerner Zeitung.

Ve skutečnosti jsou akce Ruské federace výhradně strategické a obranné povahy, zdůraznila Krone-Schmalzová.

„A má (Rusko) k tomu své důvody," souhlasí švýcarské noviny. „S obrovským územím obklopeným potenciálními nepřáteli je Rusko mnohem zranitelnější vůči Spojeným státům na svém kontinentu. Navíc Moskva vidí hrozbu v rozsáhlém rozšíření NATO, které začalo po pádu Berlínské zdi."

Der Freitag: USA prostě potřebují obraz nepřítele v podobě Ruska!

Právě v těchto aspektech se projevuje „neschopnost Západu přijmout a respektovat ruskou pozici", poznamenala Gabriele Krone-Schmalzová. Západ je navíc přesvědčen, že „jeho pohled na svět je morálně správný a Ruská federace musí zavést demokracii v západním stylu".

Krone-Schmalzová také upozorňuje na skutečnost, že se Rusko se opakovaně stalo „obětí expanzivní politiky" - a „tato zkušenost" musí být respektována.

Má-li být vidět, jak bude Moskva reagovat na západním iniciativy zaměřené na odstranění pnutí, Gabriele Krone-Schmalz dokonce navrhuje jakousi zkoušku: například odmítnout systémy protivzdušné obrany v Polsku a nepříjmout do NATO Ukrajinu a Gruzii, a to navzdory skutečnosti, že o to Kyjev a Tbilisi usilují.


A samozřejmě, Západ musí přestat uplatňovat svoji „politiku demokratizace“ ve vztahu k Ruské federaci, řekla bývalá dopisovatelka německého televizního kanálu Das Erste a expertka na Rusko Gabriele Krone-Schmalzová.

(kou, prvnizpravy.cz, luzernerzeitung.cz, foto: arch.)